Географічне розташування та кліматичні умови

Житомирська область розташована в центральній частині Східноєвропейської рівнини, на півночі Правобережної України майже повністю в центральній частині Полісся.

map_of_ukraine_political_simple_zhtomyr_oblastПлоща області становить 29,9 тис. км2, що складає 4,9% території України. За своїми розмірами область одна з найбільших на Україні і поступається лише Одеській, Дніпровській, Чернігівській та Харківській областям. В той же час, Житомирщина більша ніж такі країни як Вірменія, Албанія, Ізраїль, Кіпр або Ліван.

Протяжність області із заходу на схід сягає 170 кілометрів, а віддаль з півночі на південь складає 230 кілометрів. Область має вигідне фізико-географічне та економіко-географічне положення, що сприяє її компактному заселенню, високому рівню господарського освоєння територій.

Рельєф:

Територія Житомирської області в геоструктурному відношенні знаходиться майже повністю в межах північно-західної частини Українського кристалічного щита, який є складовою частиною Руської платформи.

ukraine_geology

Рельєф Житомирської області тісно пов’язаний з геологічною будовою. Житомирська область має вигляд хвилястої рівнини із загальним зниженням на північ і північний схід (від 280 – 220 м до 150 м і менше). Більша частина регіону лежить у межах Придніпровської та Волино–Подільської височин. Північну і північно-східну частину займає Поліська низовина.

Клімат:

Клімат Житомирської області помірно-континентальний, з теплим вологим літом і м’якою хмарною зимою. Середня багаторічна температура найхолоднішого місяця (січня) становить мінус 6°, найтеплішого (липня) +17 – +19 °. Середня річна температура в області становить +6 – +7°. Найбільші морози бувають у січні та лютому і досягають мінус 30°. Тривалість безморозного періоду 150 – 170 днів. Тривалість періоду з середньодобовими температурами вище 0° становить 240 – 260 днів. Вегетаційний період (дні з середньою температурою повітря вище 5°) продовжується від другої декади квітня до третьої декади жовтня.

Сніговий покрив у більшості районів області рівномірний (10 – 30 см) і триває 95 – 110 днів, але нестійкий через часті відлиги. В цілому він достатній для захисту озимини від вимерзання і накопичення ґрунтової вологи.

Відсутність високих гірських височин сприяє вільному переміщенню повітряних мас різного походження, що обумовлює значну мінливість погодних процесів в окремі сезони. Проте перехід від одного сезону року до другого, як правило, відбувається поступово.

Register New Account
Reset Password